Nazwa forum

Forum Architektury Wnętrz CNiB ŻAK


#16 2011-12-15 19:42:23

Marlena

świerzak architektoniczny

Zarejestrowany: 2011-11-19
Posty: 12
Punktów :   

Re: PRACE KONTROLNE

czyli nie będzie opracowania tych zagadnień
Marcin obiecałeś nam wrzucić te opracowane zagadnienia ;(

Offline

 

#17 2011-12-16 14:04:27

eNDe

Administrator

Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 36
Punktów :   

Re: PRACE KONTROLNE

WITAM

W pierwszej kolejności wielkie sorki za poślizg w kwestii opracowań - niestety nie miałem nawet czasu, żeby samemu cokolwiek opracować ani się przygotować - trzeba będzie przysiąść dzisiaj - ALE - na pocieszenie dodam, że mimo, iż jest tego troche, to 2 - 3 godzinki w zupełności wystarczą na przeczytanie wszystkiego Poniżej podaje linki, a pod nimi wersja tekstowa z opracowań ( pliki które ściągnąłem, a których nie da się wrzucać na forum - więc wklejam treść).

A oto linki :

http://lakiernik.info.pl/podstr/PROJEKT.pdf

http://www.pro-arte.pl/warto-wiedziec/48/

http://www.woiib.org.pl/artykuy-i-oprac … wnych.html

http://www.agi-design.com/proces-projektowania

http://czajek3.republika.pl/

http://www.pif.zut.edu.pl/pif-11_pdf/01 … nowska.pdf


P.S. Nadmienię jedynie, że to wszystko znalazłem najzwyczajniej w świecie wpisując poszczególne zagadnienia w googlach - przeglądając pierwsze dwie czasem trzy strony wyszukania ( to tak na marginesie)

NIE MUSICIE CZYTAĆ WSZYSTKIEGO OD DESKI DO DESKI - dużo rzeczy jest tam niepotrzebnych, wykraczających poza zakres lub w ogóle nie na temat - zalecam skupić się na najważniejszych zagadnieniach pod kątem egzaminu!!!


Charakterystyka budynków

Budynki, rodzaje i podział z uwagi na funkcje i ukształtowanie
Budynek
Budynek jest to obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, mający fundamenty i dach.
W zależności od przewidywanego okresu użytkowania budynków, dzielimy je na stałe i tymczasowe.
Zależnie od usytuowania względem innych obiektów budowlanych budynki mogą być wolnostojące, bliźniacze, szeregowe itp., a zależnie od wysokości: parterowe, jednopiętrowe i wielokondygnacyjne; te ostatnie natomiast dzielą się na budynki:
niskie – do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji włącznie,
średnio wysokie – ponad 12 m do 25 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 9 kondygnacji włącznie,
wysokie – ponad 25 m do 55 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 9 do 18 kondygnacji,
wysokościowe – powyżej 55 m nad poziomem terenu.
Zgodnie z definicja budynek jest przestrzenią zamkniętą, wydzieloną w celu użytkowania. Zadaniem budownictwa jest takie obudowanie przestrzeni, aby możliwe było jej użytkowanie zgodnie z potrzebami. Zadaniem budynku, jako przestrzeni zamkniętej, jest osłona przed szkodliwym wpływem czynników klimatycznych, zabezpieczenie przed wejściem niepowołanych osób, przed hałasem i drganiami oraz ogniem, piorunami i innymi czynnikami niszczącymi, zapewnienie bezpieczeństwa we wnętrzu i w otoczeniu oraz stworzenie warunków do racjonalnej i ekonomicznej eksploatacji. Wszystkie te warunki powinny być spełnione z jednoczesnym uwzględnieniem czynników estetycznych, które są jednym z ogniw łączących zadania budownictwa i architektury.
Podstawową funkcja budynku jest funkcja użytkowa. Określa ona jednocześnie poziom wymagań stawianych budynkowi we wszystkich innych dziedzinach. Jeżeli np. budynek ma spełniać funkcję domu mieszkalnego, to najważniejsze będzie zaprojektowanie dobrych i wygodnych mieszkań. Jednocześnie fakt, że w budynku będą mieszkać ludzie, określa wymagania konstrukcyjne (np. obciążenie stropów), mikroklimatyczne (temperatura i wilgotność we wnętrzu), bezpieczeństwa (ochrona przeciwpożarowa i zabezpieczenie przed piorunami, zabezpieczenie mienia przed kradzieżą) itp.
Funkcja użytkowa musi być prawidłowo rozwiązana przy jednoczesnym spełnieniu najważniejszych wymagań estetycznych, dotyczących zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Zapewnienie walorów użytkowych i estetycznych, czyli możliwość najlepszego użytkowania budynku w sferze odczuć fizycznych i psychicznych, jest przedmiotem studiów architektów i znajduje swój wyraz w projekcie architektonicznym.
Zapewnienie prawidłowych warunków konstrukcyjnych, mikroklimatycznych i bezpieczeństwa w budynku jest dziedziną pracy inżynierów i techników budowlanych. Ściśle z tym jest związane budownictwo, czyli technika wznoszenia i konserwacji obiektów budowlanych.
Ogół wiadomości o sposobach i metodach wykonywania robót budowlanych nazywa się technologią budowy. Technologia jako dziedzina wiedzy jest ściśle związana z budownictwem i stanowi drugą po technice grupę zagadnień konieczną do rozpoznania w tej materii.
Funkcja osłonowa budynku
Budynek powinien osłaniać użytkowników i przedmioty przed szkodliwymi wpływami czynników zewnętrznych, tj. temperaturą, opadami, wiatrem, hałasem, nadmiernym nasłonecznieniem lub naświetleniem oraz kurzem i innymi zanieczyszczeniami atmosfery. Jak już wspomniano uprzednio, przeznaczenie budynku decyduje o tym, w jaki sposób i w jakim stopniu poszczególne funkcje osłonowe muszą być przez dany budynek spełnione. W celu zilustrowania powyższej zależności można posłużyć się następującym przykładem: jeżeli budynek ma mieścić szpital lub sanatorium, to jest konieczne zapewnienie osłony przed zimnem w okresie chłodów oraz przed nadmiernym upałem i nasłonecznieniem w okresie lata. Ponadto jest niezbędne zabezpieczenie wnętrza przed opadami, wiatrem, hałasem, kurzem i zanieczyszczeniami powietrza. W tym samych warunkach klimatycznych może być usytuowany np. magazyn materiałów budowlanych. Materiały budowlane przeważnie nie wymagają osłony przed zimnem, hałasem i wiatrem, natomiast wiele z nich należy zabezpieczyć przed wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem i kurzem.
Stopień, w jakim budynek jest narażony na działanie poszczególnych czynników zewnętrznych, zależy przede wszystkim od jego położenia. Budynki w górach w większym stopniu podlegają działaniu wiatru i śniegu niż budynki w miastach, które są bardziej narażone na hałas i zanieczyszczenia atmosfery. Inne wymagania dotyczące osłony stawia się budynkom wznoszonym w Polsce, a inne budowanym w Afryce. Wynika z tego, że nie można nigdy podawać gotowych recept na rozwiązanie techniczne w budownictwie, lecz każdorazowo trzeba uwzględniać przeznaczenie budynku i jego położenie.
W projektowaniu różnego rodzaju obiektów architekt oraz inżynier konstruktor budowlany muszą uwzględniać specyficzne warunki, jakie wynikają z ich funkcji. Inne sa wymagania dla budynków mieszkalnych, inne dla przemysłowych, jeszcze inne dla budynków użyteczności publicznej.
Budynki mieszkalne
Budynki mieszkalne dzielimy na wielorodzinne i jednorodzinne. Już z samego określenia łatwo wyciągnąć wniosek, że w mieszkalnych budynkach wielorodzinnych znajdują się samodzielne mieszkania, każde przeznaczone dla oddzielnej rodziny. Wspólna jest przestrzeń komunikacyjna: korytarz, klatki schodowe, galerie, hole oraz niekiedy pomieszczenia pralni, suszarni, garaży.
Ze względu na układ komunikacyjny wielorodzinne budynki mieszkalne dzielimy na:
klatkowe – gdzie każdy segment kilku mieszkań ma wspólną klatkę schodową,

korytarzowe – w których z klatki schodowej wchodzi się na wspólny korytarz z dostępem do wszystkich mieszkań na danej kondygnacji

galeriowe – wejścia do mieszkań są usytuowane od strony zewnętrznej galerii, na którą wchodzi się ze wspólnej klatki schodowej,

punktowe – tu wszystkie mieszkania są zgrupowane wokół jednej klatki schodowej: powierzchnia jednej kondygnacji jest więc niezbyt wielka.

Ogólne warunki, jakim powinny odpowiadać budynki – w tym (albo: zwłaszcza) budynki mieszkalne – uregulowane są przepisami państwowymi. Przewiduje się w nich m.in. np., że w celu dobrego przewietrzenia mieszkanie większe niż dwupokojowe powinno mieć co najmniej dwie ściany zewnętrzne z oknami (lub balkonem). Każde mieszkanie, niezależnie od wielkości, powinno mieć, oprócz pokoi , co najmniej kuchnię lub wnękę kuchenną, łazienkę, ustęp (w mniejszych mieszkaniach dopuszcza się umieszczenie miski ustępowej w łazience) oraz powierzchnie do komunikacji wewnętrznej (korytarz, przedpokój lub hol). W pomieszczeniu kuchni powinno być miejsce na kuchenkę, lodówkę, zlewozmywak oraz na przygotowywanie posiłków. Łazienka powinna być wyposażona w wannę lub natrysk, umywalkę i mieć miejsce na pralkę, kosz na brudną bieliznę i szafkę na środki czystości.
Wszystkie pomieszczenia mieszkalne i kuchnie powinny być oświetlone światłem dziennym. Ich wysokość nie powinna być mniejsza niż 2,50m (w określonych sytuacjach dopuszcza się 2,20 m). mieszkania powinny być wyposażone w instalację wodociągową zimnej i ciepłej wody, instalację kanalizacyjną, ogrzewanie, instalację elektryczną. Mogą być także wyposażone w instalację gazową.
Ponieważ człowiek spędza w mieszkaniu połowę swego czasu i wykonuje większość podstawowych funkcji życiowych, dlatego muszą być w nim zapewnione warunki do:
utrzymywania kontaktów z członkami rodziny,
utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi (gośćmi),
wychowania dzieci,
nauki, uprawiania hobby, ewentualnie też do wykonywania pracy,
odpoczynku i zabawy,
przygotowania i spożywania posiłków,
utrzymywania higieny osobistej i higieny otoczenia (pranie, sprzątanie),
pielęgnowania chorych,
przechowywania różnych przedmiotów (np. ubrań, bielizny, walizek, zapasów).
a także do:
miłości duchowej i fizycznej, kontaktów intymnych i uprawiania seksu,
ochrony przed złodziejami, bandytami, chuliganami, komornikami, niechcianymi teściowymi i teściami oraz innymi „gadami” pospolitymi.
Każdy człowiek ma prawo, a warunki mieszkaniowe powinny mu na to pozwolić, aby móc „trzymać” w domu psa lub inne domowe zwierzę.
Ponieważ wydzielenie oddzielnych pomieszczeń do wypełniania każdej z tych funkcji jest trudne, z konieczności łączy się je w strefy funkcjonalne. Najczęściej mieszkanie dzieli się na strefę ogólną związaną z utrzymywaniem kontaktów i strefę intymną na potrzeby poszczególnych członków rodziny. Do strefy ogólnej zalicza się przedpokój, pokój dzienny, kuchnię i ewentualnie w.c., do strefy intymnej zaś pozostałe pomieszczenia: sypialnię lub sypialnie, łazienkę, garderobę.
Znajdujący się w strefie ogólnej pokój dzienny pełni wiele funkcji. Tu głównie toczy się życie rodzinne, tu jada się posiłki, ogląda telewizję, słucha radia, czyta prasę. W tym też pokoju przyjmuje się gości. Doświadczenie architektów i inżynierów budowlanych wykazują, że pokój dzienny nie powinien mieć mniej niż 18 m² i powinien być tym większy, im większe jest mieszkanie (im większa jest liczba mieszkańców).
Oprócz mieszkań w budynku mieszkalnym znajdują się pomieszczenia niemieszkalne; hol wejściowy, czasami pralnie i suszarnie, piwnice lokatorskie, garaże, dźwigi osobowe, zsypy na odpadki oraz pomieszczenia techniczne (np. maszynownie dźwigów, wentylatornie, węzły ciepłownicze, przyłącza wodociągowe, czasami hydrofornie). Wszystkie wymagają odpowiedniego usytuowania w budynku i to w taki sposób, aby nie utrudniały życia mieszkańcom, a jednocześnie spełniały swoje zadania.
Budownictwo jednorodzinne charakteryzuje się tym, że każde mieszkanie jest oddzielnym budynkiem lub wyraźnie wydzieloną jego częścią. Budownictwo jednorodzinne bowiem to nie tylko najczęściej spotykane budynki wolnostojące, ale także budynki bliźniacze i szeregowe (nazywane też łańcuchowym) oraz atrialne.
Budynek wolno stojący usytuowany jest samotnie na działce i ma cztery ściany zewnętrzne. Budynek bliźniaczy to jakby dwa domy wolno stojące usytuowane na granicy działek, ze wspólną jedną ścianą zewnętrzną. Jest to wygodna zabudowa wąskich działek. Jeszcze intensywniej wykorzystuje teren zabudowa szeregowa, szerokość działki bowiem jest tu równa szerokości budynku. Powierzchnia jednej działki może tu wynosić nawet tylko 150 ÷ 200 m², przy szerokości nie mniejszej niż 6 m. Najbardziej intensywna zaś zabudowa atrialna (inaczej gniazdowa) – wywodząca się ze starożytnej Grecji – daje mieszkańcom tylko maleńki ogródek wewnętrzny o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych.
W budynkach jednorodzinnych, podobnie jak w wielorodzinnych, także wydzielana jest strefa ogólna i intymna. Ale tutaj ten podział może być bardziej czytelny. W domu jednorodzinnym zwykle projektuje się różne dodatkowe elementy indywidualne, na które nie ma miejsca w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.



Projekt budowlany
PODSTAWA PRAWNA

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004
r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji
projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru
robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego
(Dz. U. Nr 202, poz. 2072)

Dokumentacja projektowa

Dokumentacja projektowa, służąca do opisu przedmiotu
zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których
jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, składa
się w szczególności z :
1) projektu budowlanego w zakresie uwzględniającym
specyfikę robót budowlanych ;
2) projektów wykonawczych;
3) przedmiaru robót;
4) informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w
przypadkach gdy jej opracowanie jest wymagane na
podstawie odrębnych przepisów.

Projekt budowlany

Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie,
obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy
istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu,
sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ
zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i
wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej
zabudowy terenów sąsiednich,
2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu
budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane
niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady
nawiązania do otoczenia, a w stosunku do niektórych obiektów
budowlanychrównież opis dostępności dla osób niepełnosprawnych,
3) stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o
zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach
przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych,
gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych,
4) w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne
warunki posadowienia obiektów budowlanych.
<patrz przykład>

Projekt wykonawczy

Projekty wykonawcze powinny uzupełniać i uszczegóławiać projekt
budowlany w zakresie i stopniu dokładności niezbędnym do sporządzenia
przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego, przygotowania oferty przez
wykonawcę i realizacji robót budowlanych.

Projekty wykonawcze zawierają rysunki w skali uwzględniającej specyfikę
zamawianych robót i zastosowanych skal rysunków w projekcie
budowlanym wraz z wyjaśnieniami opisowymi, które dotyczą:
1) części obiektu;
2) rozwiązań budowlano-konstrukcyjnych i materiałowych;
3) detali architektonicznych oraz urządzeń budowlanych;
4) instalacji i wyposażenia technicznego
- których odzwierciedlenie na rysunkach projektu budowlanego nie jest
wystarczające dla potrzeb, o których mowa w ust. 1.

<patrz przykład>

Projekt wykonawczy cd.

Projekty wykonawcze, w zależności od zakresu i
rodzaju robót budowlanych stanowiących przedmiot
zamówienia, dotyczą:
1) przygotowania terenu pod budowę;
2) robót budowlanych w zakresie wznoszenia
kompletnych obiektów budowlanych lub ich części
oraz robót w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
włącznie z robotami wykończeniowymi w zakresie
obiektów budowlanych;
3) robót w zakresie instalacji budowlanych;
4) robót związanych z zagospodarowaniem terenu.

Przedmiar robót

Przedmiar robót powinien zawierać zestawienie przewidywanych do
wykonania robót podstawowych w kolejności technologicznej ich
wykonania wraz z ich szczegółowym opisem lub wskazaniem podstaw
ustalających szczegółowy opis oraz wskazaniem właściwych
specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, z
wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek przedmiarowych robót
podstawowych.
2. Opracowanie przedmiaru robót składa się z:
1) karty tytułowej;
2) spisu działów przedmiaru robót;
3) tabeli przedmiaru robót.


SZCZEGÓŁOWY ZAKRES FORMY I TREŚCI PROJEKTU BUDOWLANEGO


    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 03 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, realizując delegację zawartą w art. 34 ust. 6 pkt 1 ustawy Prawo budowlane wydane zostało w miejsce obowiązującego wcześniej rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Powołane na wstępie rozporządzenie jest uszczegółowieniem wymagań dotyczących formy i treści projektu budowlanego, jakie stawia przed projektantem ustawodawca w art. 34 obowiązującego obecnie Prawa budowlanego, zastrzegając w art. 33 ust. 2 Prawa budowlanego, że projekt budowlany należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Kwestia ta jest również poruszona w §1 komentowanego rozporządzenia, gdzie wyraźnie wskazano, iż przedmiotem rozporządzenia jest szczegółowy zakres i forma projektu budowlanego stanowiącego podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Natomiast wszelkie dokumentacje projektowe realizowane w stadiach poprzedzających opracowanie projektu budowlanego, czy też wykonane równocześnie z projektem budowlanym nie mieszczą się w meritum zainteresowania powołanego wyżej rozporządzenia.
    Rozporządzenie wskazując szczegółowe wymagania odnośnie formy i treści projektu budowlanego, nawiązuje do art. 34 ust. 3 Prawa budowlanego, który to artykuł wymaga, aby projekt budowlany zawierał projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczny- budowlany oraz – w razie potrzeby – oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o dostarczeniu do mediów, odbioru ścieków oraz z wyników badań geologiczno-inżynierskich, a także geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych.

FORMA PROJEKTU BUDOWLANEGO
   
Rozporządzenie nakazuje wykonanie dokumentacji projektowej w języku polskim, w sposób czytelny i jednoznaczny, z zachowaniem oznaczeń graficznych i literowych, które określone zostały w Polskich Normach (dopuszczalne jest użycie oznaczeń indywidualnych opatrzonych stosownym objaśnieniem w legendzie) oraz z zastosowaniem zasad wymiarowania.

STRONA TYTUŁOWA

    Pierwszą stroną projektu budowlanego jest strona tytułowa, która zawiera informacje takie jak:
nazwa i adres obiektu budowlanego oraz numer ewidencyjny działki lub działek, na których jest on zlokalizowany;
imię, nazwisko lub nazwę inwestora wraz z jego adresem;
nazwę i adres jednostki projektowania;
imiona i nazwiska projektantów poszczególnych części projektu budowlanego wraz z określeniem zakresu opracowania, specjalności i numeru posiadanych uprawnień budowlanych oraz datą opracowania i podpisami projektantów.
O ile konieczne jest sprawdzenie projektu (zob. art. 20 ust. 2 i 3 ustawy Prawo budowlane), a także imiona i nazwiska osób sprawdzających projekt budowlany oraz specjalności i numery posiadanych uprawnień budowlanych, datę i podpisy.
W przypadkach, gdy wymagane jest uzyskanie szczególnych uzgodnień, pozwoleń lub opinii, a także wykaz stosowanych dokumentów i oświadczeń (zob. art. 34 ust. 3 Prawa budowlanego).

METRYKA

Każdy z rysunków, zawartych w projekcie w projekcie budowlanym, należy zaopatrzyć w metrykę (tabelkę), która zawiera:
nazwę i adres obiektu budowlanego;
tytuł, skalę i numer rysunku;
imię i nazwisko projektanta lub projektantów, specjalności i numer uprawnień budowlanych;
datę i podpis, w tym także podpis potwierdzający sprawdzenie.

NUMERACJA

    Powołanym wyżej rozporządzeniem wprowadzono obowiązek numeracji całości projektu budowlanego, którą należy wykonywać według spisu zawartości projektu.
    Spis zawartości projektu budowlanego, obejmuje wszystkie elementy dokumentacji, a także w przypadku, gdy podzielona jest na poszczególne opracowania branżowe lub gdy zawiera więcej niż jeden obiekt inwestycji objętej opracowaniem.

OPRAWA DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ

    Projekt budowlany, stanowiący podstawę wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, powinien być opracowany, w taki sposób, aby niemożliwa była jego dekompletacja.
    Rozporządzenie dopuszcza ujęcie projektu budowlanego w dwa tomy zawierające:
projekt zagospodarowania działki lub terenu, wraz z dołączonymi dokumentami, które określa art. 34 ust. 3 pkt 3 Prawa budowlanego;
projekt architektoniczno- budowlany, badania inżyniersko-geologiczne i geotechniczne warunki posadowienia obiektów, określonych w art. 34 ust. 3 pkt 4 Prawa budowlanego.
Oprawa wielotomowa dokumentacji dopuszczalna jest również w przypadku, gdy inwestycja objęta wnioskiem o pozwolenie na budowę przewiduje kilka obiektów budowlanych.

ILOŚĆ EGZEMPLARZY DOKUMENTACJI

    Wymagane jest sporządzenie czterech egzemplarzy dokumentacji projektowej, z przeznaczeniem dla:
archiwum właściwego organu (1 szt.);
archiwum organu nadzoru budowlanego (1 szt.)
inwestora (2 szt.).






TREŚĆ PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI LUB TERENU

Projekt zagospodarowania działki lub terenu stanowi niezbędną, dla potrzeb uzyskania pozwolenia na budowę, część projektu budowlanego. Przypadki szczególne, w których tę część projektu można pominąć, określa art. 34 ust. 3a Prawa budowlanego. Dotyczą one projektu budowlanego przebudowy lub montażu obiektu budowlanego – ale tylko wtedy, gdy nie jest wymagane (zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym) ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 35 ust. 5 Prawa budowlanego właściwy organ ma prawo odmówić zatwierdzenia projektu im wydania pozwolenia na budowę - jeżeli na terenie, którego dotyczy projekt zagospodarowania działki lub terenu – znajduje się obiekt budowlany, na którym ciąży nakaz rozbiórki.

CZĘŚĆ OPISOWA PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI LUB TERENU

Opis projektu zagospodarowania działki lub terenu przedstawia przedmiot inwestycji, obiekt lub zespół obiektów budowlanych, zaprojektowany w oparciu o istniejący stan zagospodarowania działki lub terenu. Ta część projektu określa również projektowane zagospodarowanie działki lub terenu
wraz z urządzeniami budowlanymi związanymi z obiektami budowlanymi, do których zaliczamy urządzenia techniczne zapewniające użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem (tj. przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym oczyszczania lub gromadzenia ścieków, przejazdy i ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki), sieci uzbrojenia terenu z przeciwpożarowym zaopatrzeniem w wodę, układ komunikacyjny.
    w zakresie niezbędnym przedstawia się ukształtowanie terenu i zieleni – właściwe opracowanie stanowi część rysunkowa.
    W skład części opisowej wchodzi zestawienie powierzchni poszczególnych części zagospodarowania działki lub terenu. Określa się więc powierzchnię zabudowy obiektów projektowanych i adoptowanych, terenów zieleni, dróg, parkingów, placów i chodników, a także innych części terenu wskazanych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
    Dla zespołu obiektów budowlanych wymagane jest określenie kolejności ich realizacji, natomiast w przypadku inwestycji projektowanych w oparciu o istniejące obiekty wskazuje się przewidywane adaptacje i rozbiórki. W przypadkach indywidualnych określa się warunki ochrony na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania, a także fakt wpisania działki lub terenu na listę zabytków, czy też istniejące i przewidywane zagrożenia dla środowiska związane z inwestycją.    Dodatkowego opisu wymagają elementy projektu zagospodarowania działki lub terenu o specyficznym charakterze (§ 8 ust. 2 pkt 6,7, i 8 rozporządzenia)

CZĘŚĆ RYSUNKOWA PROJEKTU ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI LUB TERENU

Rysunki, wchodzące w skład projektu zagospodarowania działki lub terenu, są graficznym przedstawieniem powiązań stanu istniejącego i projektowanego działki lub terenu i określeniem stosunku zamierzonej inwestycji do otoczenia.
Elementem wyjściowym do projektowania jest kopia aktualnej mapy zasadniczej lub jednostkowej, otrzymanej z państwowego zasobu geodezyjnego lub kartograficznego. Skala mapy (rozporządzenie nie określa jej zawartości) powinna być dostosowana do charakteru zamierzenia budowlanego, tak aby zapewnić jego czytelność. Oznacza się na niej granice terenu objętego opracowaniem, położenie w stosunku do stron świata i działek sąsiednich, a także wewnętrzny układ komunikacyjny w powiązaniu z istniejącą i projektowaną komunikacją zewnętrzną. Na mapie przedstawia się obrys obiektu budowlanego i ilość kondygnacji istniejących i projektowanych obiektów budowlanych (oraz związanych z nimi urządzeń budowlanych), a także usytuowanie wejść i wjazdów.
Zmiany ukształtowania terenu, powstałe w wyniku prac niwelacyjnych, przedstawia się podając charakterystyczne rzędne lub też w poszczególnych przypadkach, w opracowaniach przekrojów pionowych terenu.
Przedstawienie ukształtowania zieleni zawiera ilość i rodzaj drzew przeznaczonych do usunięcia, jak również zieleń adaptowaną, nowe zasadzenia zieleni wysokiej i niskiej.
Zagadnienia ochrony przeciwpożarowej oznacza się przez wskazanie stanowisk czerpania wody i dojazdów do nich.
Najistotniejszym elementem części rysunkowej projektu zagospodarowania działki lub terenu jest przedstawienie układu sieci przewodów uzbrojenia terenu wraz z przyłączami do sieci zewnętrznych urządzeń: wodociągowych, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków, linii lub przewodów elektrycznych lub kanalizacyjnych wraz ze związanymi z nimi urządzeniami technicznymi. Niekiedy wymagane jest także oznaczenie sposobu odprowadzania wód deszczowych. W szczególnych przypadkach projekt sieci uzbrojenia terenu uzupełniany jest dodatkowymi profilami i przekrojami z określeniem charakterystycznych rzędnych i wymiarów, punktów pomiarowych instalacji i symboli urządzeń.
Podkreślenia wymaga fakt, że ustawodawca nie narzuca konieczności umieszczania wszystkich wymaganych elementów projektu zagospodarowania na jednym rysunku, gdy czytelność projektu można osiągnąć poprzez wykonanie oddzielnych rysunków poszczególnych układów sieci, przewodów i urządzeń instalacji zewnętrznych.
W przedstawionej sytuacji należy wykonać zbiorczy rysunek koordynacyjny uzbrojenia działki lub terenu.

TREŚĆ PROJEKTU ARCHITEKTONICZNO – BUDOWLANEGO

Projekt architektoniczno – budowlany, wymagany do uzyskania pozwolenia na budowę, składa się z części opisowej i rysunkowej.

CZĘŚĆ OPISOWA

Część opisowa (zwana dalej opisem technicznym) określa charakterystyczne parametry obiektu budowlanego:
przeznaczenie budynku lub zespołu budynków, sposób ich użytkowania w zakresie oświetlenia, zaopatrzenia w wodę, usuwania ścieków i odpadów, ogrzewania, wentylacji i łączności
kubaturę i zestawienie powierzchni;
sposoby spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego i użytkowania, a także zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych, zdrowotnych ochrony przed hałasem, drganiami, promieniowaniem, zakłóceniami elektrycznymi, zanieczyszczeniem powietrza, wody lub gleby, a także oszczędności energii, izolacyjności przegród cieplnych i ochrony środowiska;
rozwiązania problemu barier „architektonicznych” w obiektach użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego dostosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne;
ochronę dóbr kultury, uzasadnionych interesów osób trzecich (zob. art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego) oraz ochronę ludności, zgodnie z wymogami obrony cywilnej, określonymi w odrębnych przepisach;
sposób dostosowania formy architektonicznej obiektu do krajobrazu i otaczającej go zabudowy.
Opis techniczny, obok ogólnych zagadnień architektonicznych, przedstawia także zastosowane rozwiązania konstrukcyjne:
schematy statyczne przyjętej konstrukcji;
podstawowe obliczenia przyjętych obciążeń układu konstrukcyjnego;
przyjęte materiały konstrukcji obiektu, z uwzględnieniem wymogów określonych w przepisach techniczno – budowlanych dotyczących oszczędności energii i ochrony przeciwpożarowej przegród zewnętrznych i wewnętrznych;
warunki i sposób posadowienia obiektu budowlanego, w oparciu o wyniki badań geotechnicznych, w szczególnych przypadkach wykonane zabezpieczenia konstrukcji przed wpływami eksploatacji górniczej.
Dla projektów przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy obiektu budowlanego niezbędne jest – w uzasadnionych przypadkach – wykonanie, przez osobę uprawnioną, oceny technicznej warunków geologiczno-inżynierskich i stanu posadowienia.
W indywidualnych przypadkach zastosowania nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, konieczne jest przedstawienie wyników badań doświadczalnych, o ile takie zostały wykonane, dla sprawdzenia tych rozwiązań.
Dodatkowo opis techniczny powinien określać podstawowe dane technologiczne (dla obiektów usługowych, produkcyjnych lub technicznych) z uwzględnieniem powiązań zastosowanych urządzeń, układu konstrukcyjnego i rozwiązań budowlanych.
Opis techniczny projektów obiektów liniowych przedstawia rozwiązania budowlane, techniczne i instalacyjne, które należy wykonać w oparciu o ukształtowanie terenu wzdłuż przewidywanej inwestycji ze szczegółowym opracowaniem sposobu funkcjonowania i bezpieczeństwa całości obiektu wraz z wymaganymi strefami ochronnymi.
Istotnym elementem opisu technicznego, obok zagadnień architektoniczno – budowlanych, jest przedstawienie opracowań branżowych dotyczących inwestycji objętej wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.

Ta część opisu technicznego zawiera informacje dotyczące:
danych technicznych instalacji i urządzeń zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem;
charakterystyki i parametrów przyjętych urządzeń z uzasadnieniem wyboru i przedstawieniem wyników obliczeń instalacji;
powiązań urządzeń i instalacji w obiekcie z sieciami zewnętrznymi, punktami pomiaru ich wydajności, wzajemnymi zależnościami urządzeń instalacji technicznych (w szczególności, gdy tworzą one całość techniczno – użytkową mającą wpływ na przeznaczenie obiektu), a także ich wpływu na architekturę, konstrukcję i całość systemu instalacji obiektu budowlanego.
Wymagane jest także przedstawienie w opisie technicznym charakterystyki energetycznej obiektu (wyjątek stanowią obiekty wskazane w art. 20 ust. 3 pkt 2 Prawa budowlanego).
Szczegółowego opisu wymaga określenie danych charakteryzujących wpływ obiektu budowlanego na wykorzystanie środowiska, a także na zdrowie ludzi i otoczenie. Zalicza się do nich:
stopień zapotrzebowania na jakość i ilość wody, a tym samym na sposób i jakość odprowadzania ścieków;
możliwość szkodliwego wpływu odpadów (w tym także zanieczyszczeń gazowych, płynnych, pyłowych, jak również zapachowych), ich ilość i rodzaj;
czynniki negatywnie wpływające na organizmy żywe (hałas, wibracje, ewentualne promieniowanie, pole magnetyczne lub inne zakłócenia);
oddziaływanie na istniejącą zieleń, powierzchnię ziemi, warunki wodne i sąsiadujące obiekty budowlane.
Zadaniem tej części opisu technicznego jest wykazanie, że przyjęte w opracowaniu projektowym rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i techniczne ograniczają (zgodnie z przepisami szczegółowymi) lub eliminują czynniki mające negatywny wpływ na środowisko, organizmy żywe i otoczenie.

CZĘŚĆ RYSUNKOWA PROJEKTU ARCHITEKTONICZNO – BUDOWLANEGO

    Równorzędna częścią projektu architektoniczno – budowlanego, obok opisu technicznego, jest część rysunkowa. W jej skład wchodzą rysunki:
rzutów wszystkich poziomów obiektu budowlanego;
widoku dachu lub przekrycia;
charakterystycznych przekrojów;
elewacji.
Rysunki określają układ funkcjonalno – przestrzenny całości obiektu, jego położenie sytuacyjno – wysokościowe, sposób posadowienia, powiązania z budynkami sąsiednimi i graficzne lub opisowe przedstawienie użytych materiałów, formę architektoniczną, kolorystykę i wygląd zewnętrzny przewidywanej inwestycji.
Elementami składowymi części rysunkowej projektu architektoniczno – budowlanego są rysunki objaśniające rozwiązania i rodzaj układu konstrukcyjno – materiałowego, z określeniem gabarytów, parametrów i warunków bezpiecznego użytkowania instalacji i urządzeń technologicznych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem, tak aby funkcjonowanie tych urządzeń nie obniżało sprawności nośnej konstrukcji budynku.
Dokumentacja projektowa obiektu ogrzewanego zawiera ukazane w sposób graficzny, rozwiązania konstrukcyjno – materiałowe przegród mających wpływ na charakterystykę cieplną obiektu budowlanego. Rozwiązania przegród zewnętrznych – opracowane zgodnie z obowiązującymi Polskimi Normami – wykonuje się na rysunkach lub w uzupełnieniach. Dodatkowych opracowań, w niektórych przypadkach, mogą wymagać urządzenia (lub ich części) instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych.
W części rysunkowej projektu architektoniczno – budowlanego znajdują się również, tzw. opracowania branżowe, które zawierają elementy i urządzenia instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, powiązania między nimi, a także związane z nimi urządzenia techniczne. Stopień skomplikowania obiektu budowlanego warunkuje sposób wykonania opracowania branżowego, które może przyjąć formę podstawowego schematu lub też odrębnych rysunków, stanowiących niekiedy indywidualną część dokumentacji projektowej. Instalacje, które podlegają takiemu opracowaniu wymienione zostały w § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia.
Część rysunkowa projektu architektoniczno – budowlanego zawiera objaśnienia użytych oznaczeń graficznych i niezbędny opis, pozwalające na czytelne i jednoznaczne odczytanie całego projektu budowlanego.
W przypadku projektu dotyczącego przebudowy lub rozbudowy obiektu budowlanego należy zastosować technikę graficzną pozwalającą na rozróżnienie stanu projektowanego i istniejącego.
Skala rysunków części rysunkowej projektu architektoniczno – budowlanego określona została w rozporządzeniu w zależności od wielkości i specyfiki obiektu. Wartość skali 1:200 przyjęta została dla rysunków podstawowych i rozległych i skomplikowanych budynków lub zespołów budynków. W pozostałych przypadkach rysunki wykonuje się w skali 1:100, zarówno dla całych budynków, jak i ich fragmentów lub całości większego zespołu. Dla projektów dotyczących przebudowy lub rozbudowy budynku, a także w szczególnie skomplikowanych lub bardzo małych obiektach, stosuje się skalę 1:50. Skala rysunków przedstawiających obiekty liniowe zależy od ich charakterystyki i rozmiarów. Generalnie można stwierdzić, że wybór skali rysunku uwarunkowany jest charakterystyką i specyfiką i rozmiarami obiektu budowlanego, dlatego też najważniejszym jest, aby stopień dokładności wykonania rysunków gwarantował czytelność całości projektu.


Źródło: Anna Siwek, Biuletyn Prawa budowlanego o mieszkaniowego – komentarz, Dom wydawniczy ABC

...



Witam

WIADOMOŚĆ DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY ZALEGAJĄ Z PRACAMI : OSTATECZNY TERMIN ICH ODDAWANIA TO 07.01.2011 PAN PROF. PROSIŁ, ŻEBY WSZYSCY ODDALI PRACE W TYM TERMINIE ( notabene ostatnie zajęcia w semestrze).

P.S. WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU !!!!!!!

Pozdrawiam
Marcin

Offline

 

#18 2012-01-06 11:53:19

kasztan

dekorator wnętrz

Zarejestrowany: 2011-11-22
Posty: 20
Punktów :   

Re: PRACE KONTROLNE

Witam wszystkich po długiej przerwie:)..mam małe pytanie dotyczące tej inwentaryzacji co ona powinna zawierać?i jakie rysunki?
Pozdrawiam

Offline

 

#19 2012-01-11 14:14:00

eNDe

Administrator

Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 36
Punktów :   

Re: PRACE KONTROLNE

Witam

Składać się powinna z 2 części ( jako, że każda jest osobnym zadaniem to nawet i dobrze ) - pierwsza rysunkowa - głównie rzuty ścian i podłogi/sufitu wraz z wymiarowaniem a część opisowa powinna zawierać opis materiałów np. jaki parkiet, jakie ściany, ile ścian nośnych, jaka farba - kolor jak ktoś chce to też producent, jakie okna, jakie meble ipt itd

Marcin

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.aldanidar.pun.pl www.forumextremes2bydikej.pun.pl www.rycerze.pun.pl www.bijoux.pun.pl www.zdhzarzewie.pun.pl